top of page
World Exceptional Logo

2024 Season 1 RESULTS

Professional (No age limit)

Diamond Prize

Dr.Natalia Kartashova, Piano

Michael Paouris, Guitar

Platinum Prize

Gianmaria Fantato Pontini, Conducting

Xing Li, Piano

Gold Prize

Barbara Ban, Vocal

Fong Fong Fiona, Violin

Georgios Darmis, Piano

Visionary Creativity Special Award

Dr.Natalia Kartashova

Barbara Ban

Modern A & B

Platinum Prize

Gunnar Small, Classical Guitar

Gold Prize

Sanket Vankayalapati, Alto Saxophone

Jichao Guo, Tuba

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Jichao Guo

Musical Theatre

Platinum Prize

Chanyanuch Korboonchuay

Gold Prize

Napat Rungruangsarn

Silver Prize

Pietà Myka Baca

Iconic Performance Special Award

Napat Rungruangsarn

Sonata

Platinum Prize

Rylie Patching, Baroque Bassoon

Xing li, Piano

Gold Prize

Olivia Zhang, Piano

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Rylie Patching

Romantic A & B

Platinum Prize

Cooper Li, Violin

Gold Prize

Swansea Siu, Violin

Silver Prize

Bethany Zhang, Piano

Concerto

Diamond Prize

Elke Burkert, Conducting

Platinum Prize

Cooper Li, Violin

Gold Prize

Swansea Siu, Violin

Adam Tang, Bassoon

Iconic Performance Special Award

Swansea Siu

Classical A & B

Platinum Prize

Xing Li, Piano

Gold Prize

Pietà Myka Baca, Vocal

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Xing Li

Pietà Myka Baca

Baroque A

Platinum Prize

Rylie Patching, Bassoon

Gold Prize

Pietà Myka Baca, Vocal

Advanced (Age 18-22)

Platinum Prize

Rachel Wong Si Yin, Cello

Young Artist (Age 14-17)

Diamond Prize

Leon Watanabe, Cello

Platinum Prize

Evangelia Tsiantzi-Mante, Piano

Adam Tang, Bassoon

Aaron Ring, Composition

Gold Prize

Sanket Vankayalapati, Alto Saxophone

Rylie Patching, Bassoon

Hing Yi Sunny Cui, Oboe

Sarisa Patthamaworrakhun, Vocal

Navasorn Patthamaworrakhun, Vocal

Olivia Zhang, Piano

Zofia Sobczyk, Violin

Precision Virtuoso Special Award

Leon Watanabe

Evangelia Tsiantzi-Mante

Iconic Performance Special Award

Sanket Vankayalapati

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Adam Tang

Hing Yi Sunny Cui

Sarisa Patthamaworrakhun

Olivia Zhang

Youth (Age 11-13)

Platinum Prize

Cooper Li, Violin

Lya Azul Nuñez, Piano

Chen Chi Lok, Piano

Naphitchaya Sae-Jew, Harp

Rachawadee Kuasakul, Vocal

Gold Prize

Papichmon Kongwuttipanya, Vocal

Aoi Sugiyama, Violin

Aomboon Boonampol, Vocal

Byron Noel González, Piano

Diya Satish, Vocal

Silver Prize

Ahmed Nader Al Mousawi, Piano

Natnicha Khajornjitnon, Vocal

Thumboon Boonampol, Vocal

Pitchaya Khajornjitnon, Vocal

Precision Virtuoso Special Award

Chen Chi Lok

Iconic Performance Special Award

Cooper Li

Papichmon Kongwuttipanya

Ahmed Nader Al Mousawi

Natnicha Khajornjitnon

Thumboon Boonampol

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Pitchaya Khajornjitnon

Lya Azul Nuñez

Junior (Age 8-10)

Platinum Prize

Angie Hu, Piano

Clovis R Lo, Drum set

Pietà Myka Baca, Vocal

Gold Prize

Bethany Zhang, Piano

Tanboon Boonampol, Vocal

Sofía Sánchez Reyes, Piano

Iconic Performance Special Award

Bethany Zhang

Tanboon Boonampol

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Sofía Sánchez Reyes

Prodigy (Age 7 and younger)

Platinum Prize

Alberto Cartuccia Cingolani, Piano

Precision Virtuoso Special Award

Alberto Cartuccia Cingolani

Etude

Platinum Prize

Sanket Vankayalapati, Alto Saxophone

Original Composition

Diamond Prize

Massimo Carpegna, Hymn to the fallen for Freedom

Anna Skladannaya, Regret from "The small collection of deep emotions"

Platinum Prize

Damien Aribert, Welcome to Tabiasland

Marco Reghezza, The sounds of the seasons

Yiqi Cai, Mountains and Rivers

Gold Prize

Maciej Bieńkowski, The Name of the Night

Aaron Ring, Sunset Love

Matei Ilia Radulescu, Ballade in A Minor

Ahmed Nader Al Mousawi, A day Without you

Iconic Performance Special Award

Maciej Bieńkowski

Melodic Expression Virtuoso Special Award

Matei Ilia Radulescu

Visionary Creativity Special Award

Anna Skladannaya

Aaron Ring

National Music

Gold Prize

Yu Bin Lin, Gu Zheng

bottom of page